Atrakcje
Miejsc wartych odwiedzenia w Ustce oraz jej okolicach jest mnóstwo i nie sposób wszystkich tutaj wymienić i opisać. Pokażemy wybrane atrakcje turystyczne. A w każdym z pokoi w naszym pensjonacie znajdziesz turystyczny plan Ustki oraz mapę regionu. Chętnie sami podpowiemy Ci, gdzie warto się wybrać - na pewno nie będziesz się tutaj nudzić!
Port i molo w Ustce
Tam zapewne skierujesz swoje pierwsze kroki. Historia portu sięga początku XIV wieku. Wtedy to powstały pierwsze falochrony oraz pogłębiono koryto rzeki. Aż do połowy XVIII w. port nie miał większego znaczenia, jego rozwój uniemożliwiał brak funduszy. Dopiero po całkowitym rozmyciu falochronów w 1759 r. zaczęto stopniowo rozbudowywać port. W pierwszej połowie XIX w. port w Ustce doczekał się inwestycji z prawdziwego zdarzenia. Trwały one do wybuchu II Wojny Światowej. W latach 70-tych planowano utworzyć w Ustce dużą stocznię, jednak plany te nie zostały nigdy zrealizowane.
Molo w Ustce, a właściwie dwa - wschodnie i zachodnie - to również ciekawe miejsce do spacerów. Przechadzając się po nim można obserwować wpływające i wypływające z portu statki, obejrzeć łodzie, jachty itp.
Syrenka
Nie tylko Warszawa ma swoją Syrenkę. W Ustce, na molo, można spotkać spoglądającą w stronę miasta Syrenkę. Pojawiła się tam dzięki mieszkańcom, sympatykom i przedsiębiorcom Ustki, którzy wspólnymi sfinansowali utworzenie rzeźby. Jej uroczyste odsłonięcie nastąpiło w dniu 15 sierpnia 2010, czyli w dniu Święta Ustki. Mówi się, że dotknięcie piersi Syrenki przynosi szczęście - i rzeczywiście, patrząc na nią, widać, że wiele osób w to wierzy. Spod pomnika można wybrać się trasą spacerową - Szlakiem Legendy Usteckiej Syrenki.
Latarnia Morska
Czy wiesz, że wysyła białe światło na odległość 30km, a jej wysokość wynosi 21,5m? Latarnia wybudowana została z czerwonej cegły w 1892 roku. Kiedyś statki często grzęzły na mieliźnie, toteż doświadczeni marynarze pełnili na latarni ważną funkcję. Dysponowali łodzią wiosłową, którą dopływali do statków na redzie oraz wciągali na maszt stojący obok stacji specjalną lampę naftową, oświetlając drogę statkom. Jeśli przyjedziesz do Ustki latem, będziesz mógł zwiedzić latarnię i dowiedzieć się interesujących faktów z jej historii.
Muzeum Chleba w Ustce
Zobaczysz w nim m.in. przedwojenny automat do sprzedaży cukierków i pierwowzór lodówki. Muzeum powstało na poddaszu starej piekarni państwa Brzósków w Ustce. Zwiedzający mogą zobaczyć sprzęt piekarniczy pochodzący nawet z XVII w. A na koniec zwiedzania warto napić się kawy i spróbować lokalnych wypieków w mieszczącej się na parterze kawiarni. (Kontakt do muzeum: ul. Marynarki Polskiej 49, Ustka, tel. 59 814 48 40)
Wydma Orzechowska
Niecałe 4km na wschód od Ustki znajduje się Wydma Orzechowska, na terenie której utworzono ścieżkę dydaktyczną. Można tam dostać się idąc plażą lub podjechać samochodem. Sama plaża orzechowska jest ciekawa - zakończona stromym klifem. Znajdziesz tu ciszę i spokój, turystów jest tu niewielu. Został utworzony tutaj rezerwat wydmowo-leśny "Wydma Orzechowska", który zwiedzić można idąc ścieżką dydaktyczną. Widoki są piękne, można zobaczyć unikatową roślinność. Na najwyższym wzniesieniu wydmy można podziwiać widoki z platformy widokowej. Ścieżka liczy 2,8km. Pieszo pokonasz ją w ok. 1,5h. Można też przejechać się rowerem.
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Zdecydowanie trzeba zobaczyć! Kiedy znudzi Ci się plażowanie lub pogoda nie będzie sprzyjająca, zaplanuj wycieczkę do Skansenu w Klukach. Zobaczysz tam zabytkowe zagrody, w których mieszkała ludność kaszubska. Najstarsza zagroda pochodzi z XVIII w. Skansen powstał w 1963r. i jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o codziennym życiu Słowińców. Muzeum jest świetnie utrzymane, prawie każda chałupa jest "zamieszkała" - z kuchni rozchodzą się smakowite zapachy. To miejsce spodoba się i dzieciom, i dorosłym. Szczegóły znajdziesz na oficjalnej stronie Skansenu w Klukach.
Wydma Czołpińska
Kiedy już zdecydujesz się na wycieczkę samochodową, zobacz także Wydmę Czołpińską. Jest ona jedną z wysp Słowińskiego Parku Narodowego. Jest piękna, nieco porośnięta trawami. Można z niej zobaczyć latarnię morską Czołpino, którą przy okazji również warto zwiedzić. Jedynym mankamentem (dla niektórych może zaletą) jest fakt, że do wydmy trzeba dojść z parkingu ok. 1,5km przez las. Warto to uwzględnić planując przyjazd z małym dzieckiem.